MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Weekly Menu Plan

Brigette’s $85 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!


Aldi

1 gallon Whole Milk – $1.49

1/2 gallon 1% Milk – $0.70

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.49

1/2 gallon Ice Cream (not pictured – already in freezer!) – $1.99

1 16.9-oz jar Organic Olive Oil – $3.79

4 pkgs Frozen Broccoli Florets – $3.80

3 pkgs Fresh Zucchini (@$0.89/lb) – $3.96

2 pkgs Fresh Broccoli Crowns – $2.38

1 pkg Romaine Hearts – $2.09

1 pkg Baby Carrots – $0.69

2 bags Fresh Green Beans – $2.58

1 large tub Organic Spring Mix – $3.39

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.49

1 bunch Bananas – $0.59

2 2-lb bags Honey Crisp Apples – $3.98

1-lb Sausage – $2.29

2 pkgs Fresh Boneless Chicken Thighs (@$1.19/lb) – $8.84

1 pkg 73/27 Fresh Ground Beef, reduced ($1.69/lb) – $3.84

1 pkg Turkey Franks – $1.89

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.85

1 8-oz pkg Sliced Cheddar Cheese – $1.79

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.79

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.09

1 16-oz bag Shredded Mozzarella Cheese – $2.09

1 jar Garlic Powder – $0.69

1 tub Baking Cocoa – $1.49

1 jar Baking Powder – $0.69

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50

1 bag Pecan Halves – $4.29

1 bag Nacho Chips – $0.75

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 bag Hot Dog Buns – $0.65

1 pkg Rice Cakes – $1.45

2 dozen Eggs – $1.52

Total: $75.46

Harris Teeter

4 cans Green Beans – $1.33

1 Cauliflower – $1.99

2 boxes Mueller’s Pasta – $1.60, used $0.55/2 SS 09/08 (doubled) – $0.50/2 after coupon

1 box Special K Cereal – $1.97, used $0.50/1 printable (doubled) – $0.97 after coupon

1 bag Red Grapes (@$0.99/lb) – $3.23

1 box Texas Toast – $2.00, used $0.75/1 printable (doubled) – $0.50 after coupon

2 cans Cinnamon Rolls – $1.94 (I’m trying not to be offended that my almost 11-yr old requested these for his birthday breakfast instead of my homemade cinnamon rolls. Ha!)

Total after Coupons: $10.46

(Our Neighbor dropped off the above at our house. He had some extra things he couldn’t use – and we can ALWAYS use peanut butter, cereal, and fresh fruit!)

Grocery Total for the Week: $85.92

Weekly Menu Plan

Breakfasts

~ Cinnamon Rolls, Scrambled Eggs (birthday breakfast request)

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Oatmeal, Cereal, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Toast, Cottage Cheese, Fruit, Smoothies, Oven Roasted Veggies

Lunches

Sliced Turkey Sandwiches, Carrots, Apples

Peanut Butter Rice Cakes, Bananas, Peppers

Grilled Cheese Sandwiches, Mini Sweet Peppers, Grapes (birthday lunch request)

Leftovers, Fruit x 4

Dinners

Grilled Hot Dogs, Grilled Zucchini, Cheesy Hashbrown Potatoes, Tossed Salad

Meatloaf, Mashed Potatoes, Texas Toast, Broccoli, Ice Cream Pie with Pecan Crust (birthday dinner request)

Chicken Noodle Soup, Tossed Salad, Breadsticks

Biscuits and Gravy, Sliced Plums, Green Beans

Date Night Out (kids will eat macaroni and cheese, green beans, apples at home)

Baked Chicken Thighs, Roasted Cauliflower, Tossed Salad, Biscuits (double batch)

Venison Roast, Creamy Milk Rice, Green Beans, Leftover Biscuits

Brigette’s $80 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.28

1 64-oz carton 1% Milk – $0.70

2 64-oz cartons Whole Milk – $1.40

1 64-oz carton Unsweetened Almond Milk – $1.79

1 32-oz carton Half and Half – $1.55

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.65

2 pgs Broccoli Crowns – $1.90

2 pgs Frozen Riced Cauliflower – $3.78

1 pkg Romaine Hearts – $2.09

2 cans Green Beans – $0.76

1 pkg Zucchini – $1.17

1 pkg Mini Cucumbers – $1.99

2 pkgs Baby Carrots – $1.70

1 bag Green Grapes ($0.89/lb) – $2.30

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 3-lb bag Gala Apples – $3.19

1 Cauliflower – $2.09

1 bunch Bananas – $1.09

1 24-oz carton Lowfat Cottage Cheese – $1.45

1 pkg String Cheese – $1.99

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.79

1 16-oz bag Shredded Mozzarella – $2.19

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.38

1 32-oz Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.45

4 individual-sized cartons Pumpkin Spice Yogurt – $3.13

1 can Whipped Topping – $2.65

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.65

1 pkg Pumpkin Spice Coffee – $3.79

1 pkg Taco Seasoning – $0.29

1 jar Spaghetti Sauce – $0.85

1 canister Quick Oats – $2.29

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.85

1 pkg Plain Rice Cakes – $1.19

1 bag Nacho Cheese Chips – $0.75

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

3 dozen Eggs – $2.34

1 pkg (3.24lbs)  85/15 Ground Beef, reduced – $6.30

Grocery Total for the Week: $80.90

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit, Yogurt/Cottage Cheese, Smoothies, Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Toast

Lunches

Rice Cakes with Peanut Butter and Honey, Apples, Carrots, Cheese Sticks x 2

Deli Meat/Sliced Cheese Sandwiches, Grapes/Bananas, Cucumbers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Taco Salad, Cauliflower Fried Rice (I don’t use an actual recipe, but something similar to this)

Hubby Lovin’ Chicken (recipe from “Trim Healthy Table” cookbook), Roasted Broccoli, Perfect Baked Potatoes

Hamburgers, Baked French Fries, Grilled Zucchini

Spaghetti Carbonara (I had this on my menu plan for last week, but we didn’t end up needing it as we had more leftovers than I had planned on), Crusty French Bread, Tossed Salad

Coffee Pot Roast (using venison roast in a slow cooker – I don’t have an Insta Pot yet! ;))), Green Beans, Cooked Carrots, Bread Machine Buttery Rolls

Chicken Pot Pie, Tossed Salad, Grapes

Leftovers

Brigette’s $83 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.28

1 can Whipped Dairy Topping – $2.65

1 gallon 1% Milk – $1.49

1/2 gallon Whole Milk – $0.70

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.65

1 5-lb bag All-Purpose Flour – $1.15

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.19

1 16-oz bag Shredded Mozzarella Cheese – $2.19

1 pkg Deli Sliced Cheese – $1.79

1 40-oz jar Peanut Butter – $1.99

1 pkg Flour Tortillas – $0.95

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 pkg Plain Rice Cakes – $1.45

1 pkg Hot Dog Buns – $0.73

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

3 dozen Eggs – $2.31

1 jar Spaghetti Sauce – $0.85

1 pkg Zucchini – $1.50

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.65

1 bunch Bananas – $0.98

1 bag Broccoli Crown – $1.09

3 cans Green Beans – $1.14

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

1 Cauliflower – $1.99

2 bags Frozen Broccoli Florets – $1.90

1 pkg Fresh Brussel Sprouts – $1.29

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.99

1 3-lb bag Mandarins – $2.49

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.49

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.29

1 48-oz bag Frozen Boneless Chicken Breasts – $5.39

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.85

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 pkg Pepperoni – $1.99

1 pkg Turkey Franks – $1.79

Total: $72.80

Harris Teeter

(Double Dollar Coupons)

2 boxes Kellogg’s Fruit Snacks – $3.34, used $1/2 Kellogg’s Fruit Flavored Snacks, 10-ct+, RMN 07/28 (doubled) – $1.34/2 after coupon

2 pkgs Pecan Sandies – $3.79, used $1.00/2 printable (doubled) – $1.79/2 after coupons

2 boxes Famous Amos Cookies – $3.69, used $1.00/2 printable (doubled) – $1.69/2 after coupons

1 single-serving sized Silk Oat Yeah Yogurt – $2.00, used $1.00/1 printable (doubled), plus receive $0.50 from Ibotta – FREE after coupon and rebate

2 boxes Celestial Seasonings Tea – $5.00, used $1.00/2 printable (NLA – doubled), plus receive $2.00/2 rebate from Ibotta – $1.00/2 after coupon and rebate

1 pkg Stonefire Naan – $2.50, used $1.00/1 printable (doubled) – $0.50 after coupon

2 bags Kettle Brand Chips – $3.94, used $1.00/2 printable (doubled) – $1.94/2 after coupon

2 boxes Special K Cereal – $3.94, used $1/2 Kelloggs Cereals, exp. 10/20/19 (RMN 08/25/19 R) (doubled) – $1.94/2 after coupon

2 boxes Rice Krispies – $5.00, used $1/2 Kellogg’s Rice Krispie Treats, exp. 10/6/19 (RMN 08/25/19) (doubled), plus receive $1.00/2 rebate from Ibotta – $2.00/2 after coupon and rebate

1 8-ct box cans Deer Park Sparkling Flavored Water – $3.99, used $2.00/1 8-ct 12oz box Deer Park Sparkling Flavored Water, exp. 10/6/19 (RMN 08/25/19) – FREE after coupon

1 4-ct pkg Perrier Sparkling Water/Juice – $2.99, used $1/1 Perrier Juice, exp. 9/16/19 (RMN 08/18/19) [4-pk.] (doubled) – $0.99 after coupon

1 pkg Barilla Ready Pasta – $1,99, used $1/1 Barilla Ready Pouch, exp. 9/22/19 (RMN 07/28/19) (doubled) – FREE after coupon

3 1-L bottles Deer Park Sparkling Water – $3.57 – used $1.50/3 Deer Park Sparkling Natural Spring Water, exp. 10/6/19 (RMN 08/25/19) (doubled) – $0.57/3 after coupon

Total after Coupons and Rebates: $13.76, plus received a $1.00 catalina for buying Deer Park (which will double to $2 if I use it this week ;))

Grocery Total for the Week (after Coupons, Rebates, and Catalina): $83.91

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Toast, Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Oatmeal, Yogurt, Fruit

Lunches

Cheese Quesadillas, Apples, Cucumbers x 2

Peanut Butter and Jelly on Rice Cakes, Bananas, Cauliflower Nuggets

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Chips, Oranges, Peppers x 2

Leftovers x 2

Dinners

Pepperoni Pizza Bierocks (recipe from an old church cookbook), Tossed Salad

Hot Dogs, Baked Fries, Roasted Brussel Sprouts

Venison Roast in the Crockpot, Mashed Potatoes, Tossed Salad, Broccoli

Spaghetti Carbonara (recipe from my husband’s side of the family – similar to this), Cheesy Naan Bread, Green Beans

Chicken and Broccoli Stir-Fry over Rice, Tossed Salad, Egg Drop Soup

Pancakes, Scrambled Eggs, Fruit Smoothies

Leftovers

Brigette’s $84 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

1 48-oz bag Boneless Chicken Breasts – $5.39

1 pkg Pepperoni – $1.99

1 pkg Deli Sliced Cheese – $1.19

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.85

1 pkg String Cheese – $1.95

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.59

1 16-oz bag Shredded Mozzarella Cheese – $2.59

1 64-oz carton Unsweetened Almond Milk – $1.79

1 64-oz carton Orange Juice – $1.59

1 5-lb bag Flour – $1.15

1 large canister Quick Oats – $2.29

1 4-lb bag Sugar – $1.59

1 jar Baking Cocoa – $1.49

1 box Baking Soda – $0.45

1 jar Ground Black Pepper – $1.39

1 jar Chili Powder – $0.95

1 canister Table Salt – $0.35

1 32-oz box Elbow Macaroni – $1.09

4 cans Green Beans – $1.52

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.25

1 pkg Romaine Hearts – $2.09

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 bunch Bananas – $1.07

1 pkg Radishes – $0.89

1 pkg Carrots – $0.85

1 3-lb bag Mandarins – $2.99

1 bag Green Grapes (@$0.89/lb) – $2.04

1 carton Grape Tomatoes – $1.39

1 large tub Organic Spring Mix – $3.69

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.49

2 Avocados – $1.38

1 Cauliflower – $1.99

1 box Rice Squares – $1.79

1 box Cinnamon Crunch Squares – $1.09

1 bag Gluten-Free Pretzels – $1.85

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50

1 32-oz carton Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.39

4 Individual-Sized Flavored Green Yogurts – $2.36

1 1-lb box Butter Quarters – $2.74

3 dozen Eggs – $2.34

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.38

1 pkg Rice Cakes – $1.45

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

2 6-ct pkgs English Muffins – $1.90

1 pkg Hamburger Buns – $0.85

Grocery Total for the Week: $84.30

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include: 

Cereal, Oatmeal, Yogurt, Fruit, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches x 2, Carrots, Apples

Peanut Butter and Jelly on Rice Cakes, Grapes, Mini Sweet Peppers x 2

Pretzels, Cheese Sticks, Oranges, Cucumbers

Leftovers x 2

Dinners

Chicken Gravy Over Rice, Steamed Broccoli, Easy Whole Wheat Muffins

Homemade Pepperoni Pizza, Tossed Salad

Fried Egg/Cheese McMuffins, Roasted Cauliflower

The Best Homemade Chicken Pot Pie, Tossed Salad

Date Night Out (for my husband and me, Macaroni and Cheese for the kids)

Spaghetti, Green Beans, Homemade Breadsticks in the Bread Machine

Leftovers

Brigette’s $95 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

2 64-oz cartons Whole Milk – $1.40

1 Can Whipping Cream – $1.99

1 32-oz carton Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.39

4 single-serving sized cartos Flavored Greek Yogurts – $2.36

4 dozen Eggs – $3.12

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.38

2 16-oz bags Shredded Mozzarella Cheese – $3.98

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $3.98

1 8-oz pkg Colby Jack Sliced Cheese – $1.19

1 can Parmesan Cheese – $2.19

2 bags Riced Cauliflower – $3.78

1 48-oz bag Frozen Boneless Chicken Breasts – $5.39

1 16-oz pkg Sliced Deli Meat – $2.15

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.99

2 cans Green Beans – $0.78

1 2-lb bag Red Onions – $1.79

1 bag Mini Sweet Peppers – $1.79

1 bag Baby Carrots – $0.85

1 bunch Bananas – $0.92

2 Avocados – $1.30

1 bag Radishes – $0.79

1 6-ct pkg Applesauce Cups – $1.25

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.99

1 10-lb bag Russet Potatoes – $2.49

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.69

1 can Garbanzo Beans – $0.38

1 pkg Zucchini – $1.19

2 pkgs Broccoli Crowns – $2.98

2 4-ct pkgs Sweet Corn – $3.38

1 large tub Organic Spring Mix – $3.39

1 3-lb bag Lemons – $1.69

1 carton Strawberries – $1.25

1 Cauliflower – $1.49

3 large bags Red Grapes (@ $0.89/lb) – $5.69

1 1-lb box Butter Quarters – $2.19

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 loaf French Bread, reduced to $0.50

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hot Dog Buns – $0.59

1 pkg Rice Cakes – $1.15

1 can Baking Powder – $0.99

1 jar Onion Powder – $0.95

1 can Olive Oil Cooking Spray – $1.35

1 jar Honey – $3.69

1 pkg Taco Seasoning Mix – $0.39

Grocery Total for the Week: $95.57 

(This is a little more than I usually spend – but this is our first real grocery trip since getting back from vacation, and the fridge was getting pretty bare!)

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Cereal, Fruit, Yogurt, Smoothies, Oatmeal

Lunches

Rice Cakes with Peanut Butter and Honey, Bananas, Carrots

Cheese Quesadillas, Grapes, Mini Cucumbers x 2

Baked Sweet Potatoes, Cottage Cheese, Peaches (gift from friends who visited a local orchard), Carrots

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Grapes, Mini Peppers x 2

Leftovers

Dinners

Spaghetti Carbonara (family recipe, very similar to this), Garlic Bread, Tossed Salad

Hot Dogs on the Grill, Baked French Fries, Corn on the Cob, Applesauce

Pour-A-Pan Pizza, (I will be omitting the sausage and the green pepper), Roasted Cauliflower, Grapes

Crockpot Italian Chicken, Green Beans, Biscuits

Build-Your-Own-Taco-Salad Bar (Seasoned Ground Beef, Lettuce, Shredded Cheddar Cheese, Salsa, Avocados, Plain Greek Yogurt, Fritos)

Lemon Chicken With Broccoli, Rice/Cauliflower Rice, Peaches

Leftovers

Brigette’s $82 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

Aldi

1 gallon Whole Milk – $1.59

1 Gallon 1% Milk – $1.59

1 64-oz carton Unsweetened Almond Milk – $1.65

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.59

2 jars Pasta Sauce – $1.70

1 pkg String Cheese – $1.65

2 12-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $3.50

1 2-lb pkg 85/15 Lean Ground Turkey – $3.98

1 2-lb pkg 80% Ground Beef – $3.76

1 16-oz pkg Deli Turkey Meat – $2.85

1 canister Quick Oats – $2.29

2 boxes Honey Nut Oats – $2.30

1 38-oz jar Ketchup – $0.95

1 loaf Sandwich Bread – $0.59

1 Seedless Watermelon – $2.89

1 large carton Organic Spring Mix – $3.49

1 3-lb bag Gala Apples – $2.99

1 pkg Baby Bella Mushrooms – $0.89

1 6-ct pkg Applesauce Cups – $0.99

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.89

2 pkgs Zucchini (3.45lbs @ $0.79/lb) – $1.72

2 pkgs frozen Broccoli Florets – $1.90

2 pkgs Riced Cauliflower – $3.78

2 4-ct pkgs Corn on the Cob – $3.38

1 pkg Romaine Hearts – $1.89

1 bag Mini Cucumbers – $2.29

1 Cauliflower – $2.29

1 Broccoli – $1.29

1 bunch Bananas $0.79

3 cartons Blackberries – $2.67

1 pkg Raspberries – $1.19

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.49

1 pkg Grape Tomates – $0.99

2 dozen Eggs – $1.56

1 16-oz carton Egg Whites – $1.69

1 pkg Rice Cakes  – $1.45

Total: $76.50

Harris Teeter

1 pkg Eckrich Sausage – $2.50, used $0.75/1 printable (doubled) – $1.00 after coupon

2 Larabars – $2.00 – used $0.50/2 printable (doubled) – $1.00/2 after coupon

5 Chobani Yogurts (one got eaten on the way home :)) – $5.00, used $1/5 Chobani Single-Serve Yogurt and Non-Dairy Products, exp. 6/22/19 (SS 05/19/19), plus receive $1.00/4 rebate from  Ibotta – $3.00/5 after Coupon and Rebate

1 pkg Sargento Mozzarella Cheese – $1.89, used $0.60/1 Sargento Reserve Series Shredded Natural Cheese, exp. 7/29/19 (SS 06/02/19) (doubled) – $0.69 after coupon

Total: $5.69

Grocery Total for the Week: $82.19

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Smoothies, Yogurt, Toast

Lunches

Deli Meat Sandwiches, Blackberries, Cucumbers x 2

Peanut Butter on Rice Cakes, Cheese Sticks, Apples/Applesauce, Mini Peppers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Barbequed Meatballs, Cheesy Hashbrown Potatoes, Make-Ahead Butterhorns, Broccoli

Grilled Hobo Packets, Watermelon, Tossed Salad

Out to Dinner (Overnight Trip to the Beach)

Cheese/Veggie Pizza, Easy Italian Breadsticks, Tossed Salad

Taco Cheese Baked Potatoes, Tossed Salad, Peaches

Venison Burgers on Homemade Buns, Corn on the Cob, Mashed Cauliflower, Peaches

Leftovers