MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Weekly Menu Plan

Brigette’s $86 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1 48-oz carton Canola Oil – $1.79

1 24-oz jar Honey – $4.69

1 5-lb bag All Purpose Flour – $1.15

1 bag Powdered Sugar – $0.95

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 10-oz bag Pecan Halves – $3.99

1 10-oz bag Chopped Pecans – $3.99

1 32-oz bag Pinto Beans – $1.45

1 24-oz jar Pasta Sauce – $0.85

1 jar Garlic Powder – $0.99

1 jar Cinnamon – $0.99

1 large canister Old Fashioned Oats – $2.39

1 large box Corn Flakes – $0.99

1 box Crispy Rice – $1.15

2 boxes Honey Nut Oats – $2.30

2 jars Organic Salsa – $2.70

1 pkg Pepperoni – $1.95

1 pkg Turkey Pepperoni – $2.19

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.15

1 3-lb bag Frozen Boneless Chicken Breasts – $1.39

2 cans Chicken Breasts – $3.10

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.89

1 head Cauliflower – $1.85

2 bags Riced Cauliflower – $3.78

1 carton Organic Grape Tomatoes – $1.39

1 bunch Organic Bananas (1.94lbs $0.51/lb) – $0.99

1 bunch Bananas (1.53lbs @ $0.38/lb) – $0.58

1 5-lb bag Red Potatoes – $1.49

1 bag Frozen Organic Broccoli Florets – $1.09

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

1 3-lb bag Apples – $1.99

1 carton Organic Strawberries – $1.99

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

3 bags Baby Carrots – $2.25

1 pkg Broccoli Crowns – $1.39

2 pkgs Blackberries – $1.78

1 3-lb bag Mandarin Oranges – $1.99

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 gallon Whole Milk – $1.32

1 32-oz carton Nonfat Plain Greek Yogurt – $3.29

2 dozen Eggs – $2.20

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Tortillas (I can’t find these anywhere on my recipt!)

Total: $86.00

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Toast, Yogurt, Fruit, Oatmeal, Homemade Granola, Fried/Scrambled/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Tossed Salad Bar (Chicken, Romaine, Spring Mix, Craisins, Pecans, Chopped Fruit and Veggies, Hard Boiled Eggs, Shredded Cheese, Dressing), Crackers x 3

PB and J Sandwiches, Carrots, Applesauce x 2

Leftovers x 2

Dinners

Build-Your-Own-Burritos (pinto beans, seasoned ground venison, shredded cheese, shredded lettuce, salsa, plain greek yogurt), Broccoli

Pinto Beans and Ham (ham is from my freezer stockpile), Homemade Cornbread

Cheesy Hamburger Soup, Make-Ahead Butterhorns,

Spaghetti All Carbonara, Breadsticks, Roasted Cauliflower

Italian Chicken, Parmesan Cauliflower Rice, Easy Whole Wheat Bread, Oranges

Homemade Pepperoni Pizza, Broccoli

Leftovers

Brigette’s $66 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1 3-lb bag Frozen Chicken Breasts – $5.89

1 gallon Whole Milk – $1.33

1 bag Sliced Pepperoni – $1.95

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

3 bags Riced Cauliflower – $5.67

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

1 head Cauliflower – $1.85

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

2 2-lb bags Honey Crisp Apples – $3.98

2 bags Organic Mini Cucumbers – $4.98

2 Pomegranates – $1.38

1 bunch Bananas (1.84lbs @ $0.28/lb) – $0.52

1 bag Broccoli Crowns – $1.39

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.35

1 head Cabbage – $1.29

2 bags Zucchini – $2.98

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg String Cheese – $1.65

2 16-oz bags Shredded Mozzarella Cheese – $4.98

1 32-oz box Spaghetti – $1.09

1 box Clubhouse Crackers – $1.36

1 box Snack Crackers – $1.09

1 24-oz jar Pasta Sauce – $0.85

3 dozen Eggs (we only got charged for 2 dozen eggs) – $1.68

Total: $58.27

Harris Teeter (Super Doubles)

4 boxes Town House Crackers – $7.96, used 2 $1.00/2 Keebler Crackers – 11-11-18 RMN; Includes 8 oz or Larger (exp. 12/23/18) (doubled) – $3.96/4 after coupons

1 pkg Sunsweet Dates – $1.99, used  $1.00/1 Sunsweet Dried Fruit Product – 11-18-18 SS; DND (exp. 01/31/19) (doubled), plus receive $1.00 rebate from Checkout 51 – $1.00 MM after coupon and rebate

1 5-lb bag Flour – $0.97

5 cans Libby’s Green Beans (B2G3) – $2.78, used $1.00/4 Libby’s Vegetable Cans – 11-11-18 RMN (exp. 12/31/18) (doubled) – $0.78/5 after coupon

1 40-ct box Whole Earth Sweetener, $3.99, used $2.00/1 Whole Earth Sweetener Co – 12-2-18 RMN (exp. 12/31/18) (doubled) – FREE after coupon

1 strip Fleischmann’s Yeast – $1.49, used $0.75/1 Fleischmann’s Yeast Product – 12-2-18 SS (exp. 02/17/19) (doubled) – FREE after coupon

4 pkgs Hormel Bacon Bits – $3.97, used $1.00/2 printable (doubled), plus receive $0.50 rebate from Checkout 51 – $0.50 MM after coupon and rebate

2 cartons Good Culture Cottage Cheese – $2.50, used $1.00/2 Good Culture Cottage Cheese Cups – 9-9-18 SS; Includes 5.3 oz Only (exp. 12/31/18) (doubled), plus receive $0.50 rebate from Ibotta – FREE after coupon

6 cans Pillsbury Crescent Rolls/Biscuits – $6.00, used 2 – $1.00/3 Pillsbury Refrigerated Baked Goods Products – 10-21-18 SS (exp. 01/12/19) (doubled) – $2.00/6 after coupons

1 bottle Pert Shampoo – $3.99, used  $2.00/1 Pert Product – 11-4-18 SS; Includes 13.5 oz or Larger Only (exp. 12/09/18) (doubled) – FREE after coupon

2 Quaker Oatmeal Cups – $2.00, used – $1.00/2 Quaker Products – 11-4-18 RMN (exp. 12/16/18) (doubled) – FREE after coupon

2 boxes Pillsbury Cake Mix – $1.78, used  $0.50/2 Pillsbury Brownie, Cake Mix, Frosting or Flour – 12-2-18 SS (exp. 01/09/19) (doubled) – $0.78/2 after coupon

3 pkgs Yakisoba Noodles – $1.50, used $1.00/3 Maruchan Bowls – 11-4-18 SS (exp. 01/11/19) (doubled) – FREE after coupon

Plus receive $0.25 rebate off any item from Ibotta

Total after Coupons and Rebates: $7.77

Grocery Total for the Week: $66.04

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Oatmeal, Cereal, Yogurt, Toast, Fruit, Fried/Scrambled/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets, Smoothies

Lunches

Someone gave us a huge box of summer sausages, cheeses, and nuts as a Christmas gift. Because of the craziness of the coming week, I am unashamedly serving the contents of that box for most of our lunches! I’ll supplement it with some crackers, fresh fruit and veggies and call it good. 🙂 We’ll do leftovers as needed, and to mix it up a little.

Dinners

Taco Salad, Riced Cauliflower

Homemade Pepperoni Pizza, Tossed Salad

Baked Chicken Nuggets, Roasted Zucchini, Tossed Salad, Baked Potatoes

Crustless Ham and Cheese Quiche (something like this), Crescent Rolls, Roasted Broccoli

Hamburger Vegetable Soup (I’ll use ground venison), Biscuits

Christmas Banquet at Church (dinner provided)

Leftovers

Brigette’s $68 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

ALDI

1 gallon Whole Milk – $1.33

2 bags Baby Carrots – $1.38

1 pkg Fresh Zucchini – $1.95

1 large bag Organic Kale – $3.19

1 bag Spinach – $1.19

1 bag Radishes – $0.49

1 bag Envy Apples (1.45lbs @ 1.85/lb) – $2.68

2 3-lb bags Pink Lady Apples – $5.98

1 pkg Fresh Cranberries – $0.69

2 bags Mini Cucumbers – $3.38

1 carton Grape Tomatoes – $1.39

3 bags Frozen Riced Cauliflower – $5.67

1 bunch Bananas 1.34lbs @$0.38/lb) – $0.51

1 can Olive Oil Spray – $1.99

2 3-lb pkgs Fresh Chicken Tenderloins, reduced – $6.87

1 32-oz carton Greek Nonfat Yogurt – $3.29

2 pkgs Sliced Deli Cheese – $2.30

1 pkg String Cheese – $1.65

1 10-lb Smoked Ham – $11.90 (I’ll dice this and freeze it, and this amount of ham will last for a number of meals over the next few weeks)

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

1 box Crispy Rice Cereal – $1.15

1 bag Gluten Free Pretzels – $1.75

1 bag Pretzels – $0.79

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 20-ct pkg Tortillas – $0.99

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50

2 dozen Eggs – $2.18

Total: $68.44

Grocery Total for the Week: $64.55

I decided to wait until early next week to go to Harris Teeter as they are running Super Doubles starting on Sunday. I’ll include that trip in my post next week – although I’ll be using some of the things I buy there in my menu plan for this week).

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Veggie Omelets, Yogurt, Fruit, Fried/Scrambled/Boiled Eggs

Lunches

Macaroni and Cheese, Apples, Carrots

PB & J Sandwiches, Apples/Bananas, Carrots x 2

Pretzels with Peanut Butter, Cucumbers, Oranges x 2

Leftovers x 2

Dinners

Ham and Bean Soup, Cornbread

Homemade Pepperoni Pizza, Tossed Spinach Salad

Build-Your-Own-Burrito (Seasoned Venison Taco Meat, Shredded Cheese, Plain Yogurt, Salsa), Spanish Rice

Crispy Oven Baked Chicken, Baked Potatoes, Roasted Zucchini, Cranberry Muffins

Pancakes, Strawberry Kale Smoothies (using strawberries from the freezer from my bulk purchase a few weeks ago), Scrambled Eggs with Ham and Cheese

Cauliflower Fried Rice (I’ll use this recipe as a guide, but do my own thing based on vegetables we like), Cranberry Muffins, Egg Drop Soup

Leftovers

Brigette’s $85 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 gallon Whole Milk – $1.33

1 32-oz carton Half and Half – $1.55

1 64-oz carton Unsweetened Almond Milk – $1.89

1 3-lb bag Frozen Boneless Chicken Breast – $5.39

1 bag Gluten-Free Pretzels – $1.75

1 large tub Pretzels – $3.29

2 loaves Sandwich Bread – $1.30

1 box Crispy Rice Cereal – $1.15

1 can Evaporated Milk – $0.59

1 10-lb bag Russet Potatoes – $1.99

2 pkgs Baby Artisan Lettuce – $3.78

1 3-lb bag Mandarin Oranges – $2.39

2 16-oz bags Mini Cucumbers – $3.38

2 3-lb Pink Lady Apples – $5.98

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.35

1 pkg Fresh Zucchini – $1.45

2 3-lb bags Sweet Potatoes – $1.98

1 pkg Broccoli Crowns – $1.39

1 pkg Radishes – $0.49

1 pkg Blackberries – $0.89

1 bunch Bananas (2.18lbs @ $0.39/lb) – $0.83

2 bags Frozen Riced Cauliflower – $3.78

1 pkg Brussel Sprouts – $1.49

2 pkgs Baby Carrots – $1.50

1 large can Whipped Cream – $2.65

3 cans Pumpkin – $2.37

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

1 1-lb box Butter Quarters – $1.99

2 pkgs Deli Sliced Cheese – $2.30

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30

1 container Feta Crumbles – $1.89

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.99

1 jar Pasta Sauce – $0.65

3 dozen Eggs – $3.33

Total: $78.41

Harris Teeter

5 Chobani Yogurts – $5.00, used $1.00/5 Chobani Yogurt Singles – 11-11-18 SS (exp. 12/16/18) – $4.00/5 after coupon

1 pkg Jello – $0.75, used $0.25/1 Jell-O or Jet-Puffed Product – 11-18-18 SS (exp. 12/31/18) (doubled) – $0.25 after coupon

1 Equal Cafe Creamer – $1.64, used $1.50/1 Equal Product – 11-18-18 RMN (exp. 12/31/18) – FREE after coupon

1 pkg Southern Biscuit Mix – $0.89, used $0.75/1 Southern Biscuit Mix – 11-18-18 SS (exp. 12/30/18) (doubled) – FREE after coupon

1 4-lb bag Sugar – $1.79, used $0.55/1 Dixie Crystals Granulated Sugar or Poly Bag of Light Brown, Dark Brown or Powdered Sugar – 11-18-18 SS; Includes Granulated, 4 lbs or Larger or Baking Sugar, 2 lbs or Larger (exp. 12/30/18) (doubled) – $0.69 after coupon

5 cans Del Monte Green Beans – $2.78, used $0.40/4 Del Monte Canned Vegetables – 11-4-18 SS; Includes 10 – 18 oz Only (exp. 01/04/19) (doubled) – $1.98/5 after coupon

Total: $6.92

Grocery Total for the Week: $85.33

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Yogurt, Fruit, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Baked Sweet Potatoes, Cucumbers, Pretzels x 2

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Apples, Carrots x2

Cheese Quesadillas, Mini Cucumbers, Oranges x 2

Leftovers

Dinners

Pizza Casserole (recipe from “Trim Healthy Table Cookbook” – we like this recipe, and since it uses riced cauliflower for the crust, it’s a great way to get in extra veggies!), Tossed Salad

Crockpot Italian Chicken, Tossed Salad, Roasted Brussel Sprouts, Cinnamon Swirl Bread

Venison Roast in the Crockpot, Roasted Broccoli, Biscuits

Date Night (Kids are spending the night at their adopted Grandparent’s house – my husband and I will go out for dinner or do take-out)

Cheesy Hamburger Potato Soup, Gluten-Free Oatmeal Spice Muffins, Veggie Tray with Dip

Taco Salad (I use ground venison), Green Rice, Fruit Salad

Leftovers

Brigette’s $69 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1 large canister Quick Oats – $2.39

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30

3 8-oz blocks Mozzarella Cheese – $2.97

1 pkg String Cheese – $1.65

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 gallon Whole Milk – $1.34

1 32-oz tub Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.29

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.89

1 head Cabbage – $1.29

2 bags Frozen Riced Cauliflower – $3.78

1 large Butternut Squash (3.61lbs @ $0.39/lb) – $1.41

1 head Cauliflower – $1.89

1 bag Envy Apples (1.80lbs @ $0.99/lb) – $1.78

1 bag Gala and Granny Smith Apples (3.50lbs @ $0.25/lb) – $0.87

1 carton Grape Tomatoes – $1.39

1 bunch Bananas (2.66lbs @ $0.38/lb) – $1.01

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

2 large cans Chicken Breast – $3.10

1 bag Baby Carrots – $0.85

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

1 bag Pretzels – $0.79

1 box Crispy Rice Cereal – $1.15

1 box Honey Crunch Oats – $1.29

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 16-oz box Butter Quarters – $2.04

3 dozen Eggs – $3.33

2 bags Rice Cakes – $2.30

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

1 loaf Bread – $0.65

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50

1 24-oz jar Honey – $4.69

1 pkg Fresh Chicken Leg Quarters (5.65lbs @ $0.89/lb) – $5.03

Total: $69.43

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Smoothies, Fruit, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Toast, Yogurt

Lunches

Cheese Quesadillas, Carrots, Apples x 2

Pretzels, String Cheese, Bananas, Cucumbers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Hamburger Vegetable Soup (using venison vs beef), Easy Homemade Flatbread Crackers

15-Minute Chicken Fried Cauliflower Rice, Strawberry Muffins, Applesauce

Venison Roast in the Crockpot, Tossed Salad, Simple Roasted Butternut Squash, Homemade Biscuits

Upside-Down Pizza (using pepperoni vs ground beef), Green Beans

Date Night (for my husband and me!), Macaroni and Cheese, Applesauce, Green Beans for the Kids

Thanksgiving Dinner: (Our plans are still up in the air – since I’m still not sure if I’m hosting and how many I’m hosting :), I didn’t buy any ingredients for this meal. I will definitely be making another trip to the store once I finalize what’s happening. We’ll for sure have Turkey, Mashed Potatoes and Gravy, Make-Ahead Butterhorns, Green Beans, and Pumpkin Pie. I always try to add in a few interesting side dishes and another kind of pie. Does anyone have any “must-make” suggestions for me?)

Chicken Soup with Homemade Noodles, Tossed Salad, Italian Breadsticks

Brigette’s $92 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1 5-lb bag All-Purpose Flour – $1.15

1 1-lb box Butter Quarters – $2.04

1 bag Pecan Halves – $4.99

1 pkg American Singles – $1.25

1 pkg String Cheese – $1.65

4 8-oz pkgs Mozzarella Cheese – $3.96

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.15

1 can Whipped Topping – $2.65

1 32-oz carton Nonfat Greek Yogurt – $3.29

2 loaves Honey Wheat Bread – $1.70

1 box Honey Wheat Puffs – $1.69

1 box Rice Squares – $1.79

1 box Saltine Crackers – $0.75

1 bag Oyster Crackers – $0.79

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

1 gallon Whole Milk – $1.34

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 Acorn Squash (1.87lbs @ $0.39/lb) – $0.73

2 16-oz bags Mini Cucumbers – $3.38

2 bags Organic Romaine Hearts – $3.98

2 Cauliflower – $3.78

1 pkg Broccoli Crowns – $1.29

1 pkg Zucchini – $1.45

1 Butternut Squash (4.10lbs @ $0.39/lb) – $1.60

1 3-lb bag Granny Smith Apples – $2.99

2 pkgs Blackberries – $1.78

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.59

1 4-lb bag Sugar – $1.29

4 dozen Eggs – $4.44

1 jar Hot Caramel Sauce – $1.99

1 8-ct pkg Reeses – $1.25

Total: $72.06


Harris Teeter

2 3-lb bags Gala Apples – $4.98

5 Yoplait Yogurts – $1.85, used $0.50/5 printable (doubled) – $0.85/5 after coupon

10 cans Green Beans/Corn (B2G3) – $2.70

2 jars Simply Ragu – $2.50, used $0.75/2 Ragu Sauces – 11-4-18 SS; Includes 16 oz or Larger Only (exp. 12/02/18) (doubled) – $1.00/2 after coupon

2 cartons College Inn Broth – $2.88, used 2 $0.50/1 College Inn Broth or Stock – 11-4-18 RMN; Includes 32 oz or Larger (exp. 12/04/18) (doubled) – $0.88/2 after coupon

Total After Coupons: $10.41


Sawyer’s Produce

(This is a local produce distributor close to my house that occasionally offers discounts  to the general public – entire flats only. This is a LOT of strawberries, but we’ll eat quite a few strawberries the next few days, and freeze the rest. Yum!)

16 cartons Strawberries – $10.00 (my kids ate one entire carton before I had a chance to snap a pic)

Grocery Total for the Week: $92.47

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Puff Pancake, Scrambled Eggs, Apples – Birthday Breakfast for my Daughter

Breakfast Provided at Church

Other 5 days: Cereal, Oatmeal, Fruit, Yogurt, Toast, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets (everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts)

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Strawberries, Cauliflower Soup

Build-Your-Own-Salad-Bar (Romaine, Chopped Veggies, Strawberries, Craisins, Pecans, Hard Boiled Eggs, Dressing) x 2

Leftovers x 2

PB and J Sandwiches, Apples, Cucumbers x 2

Dinners

Stuffed-Crust Pepperoni Pizza, Green Beans, Ice Cream Pie (Birthday Dinner)

Chicken Gravy over Rice, Tossed Salad, Pull Apart Oat Rolls

We’re hosting a Soup/Pie Get-Together at our house – everyone is bringing things. I’m making Cheesy Hamburger Potato Soup and Caramel Apple-Pecan Pie.

Taco Salad, Homemade Applesauce, Roasted Zucchini

Venison Roast in the Crockpot, Creamy Mashed Cauliflower, Homemade English Muffin Bread

Chili Cheese Baked Potatoes (using leftover chili from last week which I froze), Strawberries, Roasted Broccoli

Leftovers